Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

We Strive to Exhibit at Osceola!! ----- Integrity – Loyalty – Compassion – Understanding

Sign up for the News Update.

Excellence is not being the best; it’s doing your best.

Working...

Ajax Loading Image

 

Have you heard...?

Brody Ienn went 2-0 at the Wrestling Tournament in Cross County on January 3rd.
Ben Lohrman, Ethan Yungdahl, Erika Burritt, and Brittany Merry participated in the UNK Honor Choir.
Colton Kirby went up 8 points in the STAR Reading Test.
Bren Lemburg went up 4 points in the STAR Reading Test.
Lukas Olsen went up 4 points in the STAR Reading Test.
Caleb Peterson went up 11 points in the STAR Reading Test.
Zoey Walker went up 4 points in the STAR Reading Test.
Wynn Cannon placed seventh in Persuasive at the Scout-Monarch Early Bird (Speech) Tournament.
Derek Voigt placed first in persuasive and second in Extemp at the Scotus Speech Meet.
Joey Boden scored higher than 25 points in the STAR Reading Test.
Reagan Kropatsch scored higher than 25 points in the STAR Reading Test.
Sydney Sterup placed seventh in serious prose at the Scotus Speech Meet
Austin Wieseman committed to Doane to play football. Go Tigers!
John Surber committed to Doane to play football. Go Tigers!
Rob Buhl earned 35th place out of 67 and scored 520 points at Livestock Judging.
Hayden Watts earned 39th place out of 67 and scored 513 points.
Tanner Kropatsch earned 44th place out of 67 and scored 500 points.
Trevor Boruch earned 49th place out of 67 and scored 490 points.
Garrett Fisher earned  51st place out of 67 and scored 487 points.
Caden Theis earned  63rd place out of 67 and scored 453 points.
Wynn Cannon placed in Informative and Persuasive at the Osceola Speech Meet.
Derek Voigt placed in Persuasive at the Osceola Speech Meet.
Brad DeMers and Macy Gustafson placed in Duet Acting at the Osceola Speech Meet.
Derek Voigt placed first in Persuasive and first in Extemp at the Aurora Speech Meet.
Wynn Cannon placed fourth in Persuasive at the Aurora Speech Meet.
Ethan Yungdahl placed fourth in Entertainment at the Aurora Speech Meet.
Noud Van Boheme placed second in Novice Exemp at the Aurora Speech Meet.
   
Peyton Watts committed to Doane to play football.
Macy Gustafson committed to NE Wesleyan to play basketball.
TJ Valenta, Kayleigh Pinney, Trinity Boden, and Mae Valish will be participating in the Polk County Spelling Contest.
Derek Voigt  earned first and ninth place in Extemp and Persuasive at the David City Invite., getting him closer to participation in the NIETOC- National Individual Event Tournament of Champions.
Kyle H., Blaike B., Carson W., Bryce R., and Corby C. earned first place at the CRC JH Quiz Bowl contest.
Sam Hays her south central volleyball team placed 20th out of 128 teams in Denver.
Rob Buhl got a third place purple ribbon at district CDEs qualifying him for State FFA.
Macy Gustafson got second in long jump and in the 60 m hurdles at the Concordia Track Meet.
Kraton Gabel earned fourth place in shot put at the Concordia Track Meet.
Ben Lohrman placed eight in the 3200 meter run at the Concordia Track Meet.
Austin Wieseman placed eighth in the 200 meter dash at the Concordia Track Meet.
4x800 Relay Team:  Peyton Watts, Brody Ienn, Carter Boden, and Conner Pinney got fourth place at the Concordia Track Meet.
 
 

Back To Top